Близо три часа продължи състоялият се снощи концерт от Националното турне на концерти с кауза под наслов "С песен и стих в сърцата".
Каузите, зад които стоят организаторите и изпълнителите в изявата са две, едната е за предоставяне на информация за превенция и насърчаване на жените и мъжете на възраст между 25 и 35 години да се изследват, за да разберат какъв е репродуктивният им статус.
Единадесет литографии на испанския сюрреалист Салвадор Дали, съхранявани в лондонски гараж и забравени в продължение на 50 години, бяха продадени на търг в Лондон, предаде АФП.
Литографиите са намерени от собственик на гараж в елитния квартал „Мейфеър" в британската столица. Те са закупени през 70-те години на миналия век за 500 британски лири.
Крис Къркъм, заместник-директор на аукционна къща „Хансънс Ричмънд“ (Hansons Richmond), каза пред АФП, че всяко произведение е продадено за сума, надвишаваща основната му оценка от 500 до 700 британски лири (между 601 и 841 евро). Най-търсената творба е цветна литография с голи фигури, подписана от самия художник. Тя достигна цена от 4900 британски лири (5889 евро).
Тези цени са по-ниски от други продажби на творби на Дали. През 2011 г. картината „Портрет на Пол Елюар“ от 1929 г. бе пр
Найджъл Кенеди ще има концерти на 13 февруари в София, в зала 1 на НДК, и на 15 февруари – във Варна (Дворец на културата и спорта), съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).
По думите им българската публика ще има уникалната възможност отново да преживее магията на Найджъл Кенеди:
„Той е музикален новатор и истински феномен в света на класическата музика. Признат за един от най-талантливите и експресивни цигулари на нашето време, Кенеди е артист, който не се страхува да излезе извън рамките и да вдъхне нов живот на класическите произведения. Кенеди е не само изпълнител, но и композитор с ясно изразен почерк, който залага на мелодични линии и ритмична структура, позволяваща на всяка нота да докосне слушателя“.
„Музиката е място, където душите ни се среща
Концерт под надслова "Музикална разходка през вековете" изнесоха в Музейния комплекс "Панчо Владигеров" в Шумен проф. Ромео Смилков, Велислава Стоянова, Дуо Con Anima (Виктория Стефанова и Евридика Вълчева), както и ученичките в Средното училище "Сава Доброплодни" Eлиа Узунова и Константина Радева.
Бяха изпълнени Memory (for) Frescobaldi от Ромео Смилков, "Мазурка", оп. 59, No 2 - As Dur от Шопен, "Валс", оп. 69, No 2 от Шопен, Chanson de Martin (Утринна песен), оп. 15, No 2 на Елгар, "Сарабанда" из цикъла "Класично и романтично", оп. 24 от Панчо Владигеров, "Хумореска" из "Миниатюри Шумен", оп. 29 от Панчо Владигеров, едюди от Скрябин, El choclo от Анхел Вилолдо, Palladio от Карл Дженкинс, Прелюд от Светослав Обретенов, "Пасторал" от Георги Златев-Черкин, "Размишление" из музиката към пиесата "Венецианският търговец" от Панчо Владигеров, "Малка фолклорна пиеса" от Иван Спасов
Постерната изложба „Разкази от окопите. Българският Тренч арт“ е подредена във фоайето на Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“. Тя е посветена на 110 години от Първата световна война и участието на България в нея, разказа уредникът в Регионален исторически музей – Русе Десислава Тихолова.
Експозицията се представя в рамките на цар-Шишмановите дни, които продължават до утре в Самоков.
Тихолова разказа, че по времето на Първата световна война е имало девет такива изложби. По думите й „тренч арт“ в превод означава „изкуство от окопите“.
Уредникът в Русенския музей разказа, че особеното за окопно изкуство е, че то възниква като инициатива от страна на войниците. „Самите войници инициират изложби, а също правене и продажба на предмети, набиране на средства, които се предоставят на фондове
Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.
Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними.
След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой
Изследването дава възможност за преценка, бъдещ избор според съвременната медицина, и вземане на адекватни мерки. Кампанията насочва вниманието към темата и важността от навременни изследвания в ранна възраст, дава възможност за обмяна на опит и срещи с жени, преминали по пътя на репродуктивните проблеми. Втората кауза е за пускането в ефир по радиостанциите на повече българска музика.
На сцената излязоха българските изпълнители Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, Милена Славова, Росица Ганева, Искрен Пецов, Коцето Калки, група "Спринт", група "Хоризонт", Красимир Недялков, група "ЖестиМ". В концерта се включиха и деца от школа Upstream Voices Севлиево, музикална школа „Звезди в аванс“ и танцова формация „Дряновица“ и Даная Александрова.
Филмът "Господин Азнавур" вече се прожектира във френските кина, предстои премиера В Белгия, съобщи АФП.
Шарл Азнавур почина през 2018 г. на 94-годишна възраст.
Създатели на филма са певецът Гран Кор Малад (Grand Corps Malade) и режисьорът Мехди Идир.
Първата част на филма показва как Едит Пиаф взима Азнавур под крилото си и се грижи всеотдайно за кариерата му. Пиаф дори съветва Азнавур да оперира носа си, защото го смята за грозен.
Двамата режисьори са избрали да се концентрират в периода преди големия успех на Азнавур. Филмът показва човек, който не е в много близки връзки със семейството си. "Ако е нужно да пренебрегна всичко около себе си, ще го направя", казва Азнавур в лентата.
Започна записването и изпращането на снимки за Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“. В конкурса могат да участват всички желаещи любители и професионални фотографи, съобщиха организаторите.
Изпращането на снимките ще бъде до 31 октомври, а селекцията от журито на конкурса до 7 ноември. На 230-и следващия месец ще бъде връчена наградата на победителя на официална церемония в Самоков.
Снимките на участниците трябва да са единствено черно-бели. Те могат да заснемат портрет, природа, улична фотография, спорт и др. В конкурса се допускат единствено авторски материали. Той е без такса за участие, а творбите трябва да бъдат изпратени на имейл photographysamokov@gmail.com.
Всеки участник може да участва с по пет творби по всяка тема. Снимки, направени от изкуствен интелект, няма да бъдат допуснати.
В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.
Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му.
Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.
Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но
В Градски исторически музей-Петрич ще бъде представена уникална по рода си изложба под надслов „Сузи, внучката от къща №4 и времето на скритите еврейски звезди“.
Тя ще бъде открита на 11-ти октомври (петък) от 18 часа, съобщи Магдалена Шимова – експерт „Връзки с обществеността“ в Градски исторически музей-Петрич.
Авторите на изложбата са вдъхновени от едноименната книга на берлинската писателка, илюстраторка и учителка Биргита Бер. В нея се разказва за изпитанията, на които са подложени еврейско момиченце и неговото семейство по времето на Втората световна война. Семейството оцелява благодарение на помощта на цяла мрежа от хора.
Експозицията, която представя къщата на еврейското семейство, е подредена в залата за гостуващи изложби и ще остане открита за посетители до 11.02.2025 г.
Изложбата по книгата предлага иновати
Филмът "Стажантът", в който Себастиян Стан играе ролята на младия Доналд Тръмп, а актрисата Мария Бакалова е в ролята на първата му съпруга Ивана, вече има дистрибутор и ще излезе по кината в Северна Америка в навечерието на президентските избори в САЩ, съобщиха Асошиейтед прес и АФП.
Премиерата на "Стажантът" бе на кинофестивала в Кан и оттогава се опитва да привлече интереса на дистрибуторите. Компания Briarcliff Entertainment ще пусне филма по кината в САЩ и Канада на 11 октомври, броени седмици преди американците да гласуват за президент на 5 ноември.
Датско-иранският режисьор Али Абаси си бе поставил за цел "Стажантът" да е на екран преди изборите в САЩ. След като големите студия и разпространители предпочетоха да не се ангажират с филма, Абаси се оплака в началото на месец юни в социалната мрежа "Екс", че "по някаква причина определени властимащи хора в таз
„Благодаря на целия екип за това, че целия екип е посветил таланта и делата си на тези каузи. Благодаря и на публиката, че сте тук, нека подкрепим каузата младите да са информирани и да може да създадат нашето бъдещо поколение“, каза по време на изявата заместник-областният управител на Габрово Даниела Маринова.
Припомняме, че турнето вече премина през Сливен, Стара Загора, Слънчев бряг, Бургас, Русе, Пловдив, Шумен, Варна и Габрово. Предстои концерт във Велико Търново на 23 октомври.
Организатори на турнето са Сдружение „Независими автори, музиканти и продуценти“ (СНАМП) и студио Спринт Проджект, със съдействието на Община Стара Загора и КТ „Подкрепа“. Партньори са Фондация "Искам бебе", Агенция за публични комуникации „Профайл“, сдружение „Жени с кауза“, Хайлайф.